Virtuosi per musica di pianoforte je mezinárodní soutěž mladých klavíristů do 16 let.
Od roku 1968 se každoročně pořádaná v měsíci listopadu v Ústí nad Labem. Virtuosi per musica di pianoforte se během své historie vyprofilovala na kvalitní, úspěšnou a mezinárodně uznávanou soutěž a zájem o ni v posledních letech neustále stoupá.  Do krásného prostředí Severočeského divadla se sjíždějí soutěžící z celého světa. Nejinak tomu bylo v letošním roce, kdy se konal 50. ročník Virtuosi per musica di pianoforte. Soutěžilo 70 klavíristů.

Ve dnech 26. – 29. července se sešli mladí klavíristé z celého světa, aby změřili své síly v prestižní mezinárodní klavírní soutěži Krystiana Tkaczewskeho v Polsku . Soutěže se zúčastnili pianisté z Japonska, USA, Ruska, Itálie, Vietnamu, Rumunska, Číny, Polska, Ukrajiny, Izraele, Litvy, Dánska a Slovenska. Jediným zástupcem České republiky se stal náš pianista Roman Frič ze Základní umělecké školy v Neštěmicích.

60 klavíristů z 19 zemí tří kontinentů předvedlo svůj program na již 48. ročníku mezinárodní klavírní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte, která se tradičně koná v ústeckém divadle.

Dne 3. 11. uspořádalo sdružení GVM a ZUŠ Neštěmice ve spolupráci s Konzervatoří Teplice v Lázeňském domě Beethoven jedinečný koncert, na kterém vystoupil náš přední klavírista a pedagog Ivan Klánský.

Změřit síly do moravské metropole přijel v tomto roce doposud největší počet mladých klavíristů. Specifičnost této soutěže spočívá v programu, kdy soutěžící hrají výlučně skladby z období klasicismu.

15. října měla hudbymilovná veřejnost ojedinělou příležitost zúčastnit se masterclassu absolutní světové špičky, ruského klavíristy Nikolaje Luganského. Pro nás bylo velkým úspěchem, že z množství adeptů byl vybrán spolu s dalšími třemi klavíristy náš žák Roman Frič.